Založ si blog

Máme najviac chorých na svete

Alkaptonúriou alebo chorobou čiernych kostí trpí približne jeden človek zo 100 až 250-tisíc, no na Slovensku je omnoho rozšírenejšia. Za nami je už len Jordánsko, India a Dominikánska republika.

Choroba prepuká, lebo telo nedokáže rozkladať kyselinu homogentízovú, a tak sa hromadí. Neskôr sa môže prejaviť aj škvrnami na očných bielkach.

Najbolestivejšie sa to prejavuje na chrbtici a kĺboch. Pigment sa usádza aj v chrupavkách, spôsobuje to problémy s pohybovým aparátom.

Na alkaptonúriu zatiaľ neexistuje liečba. Avšak najnovší výskum potvrdil, že látka zvaná nitizinón nachádzajúca sa v rastline Tyčinkovec kopijovitý funguje, znižuje v tele množstvo škodlivej kyseliny homogentízovej.

V súčasnosti sa dá tento liek zohnať na výnimku. Znamená to, že o ňu treba požiadať. Pacienti ho budú hradiť z vlastného vrecka. (Zatiaľ). Jeho cena je okolo 4500 EUR ročne za pacienta, no poisťovne ho budú môcť preplácať až po úspešnej registrácii na Európskej liekovej agentúre.

Okrem postihnutia chrupaviek kĺbov môže dôjsť aj k poškodeniu srdcových chlopní a toto, žiaľ, môže ovplyvniť aj dĺžku života pacienta. Všetko závisí aj od celkovej kondície a životosprávy. Pacienti by sa mali vyhýbať nadmernej konzumácií bielkovín.  Zdroj: Open in new window

Avšak zaujal ma aj článok o tom, že Slovák za lieky na rakovinu zaplatí 3000 eur. No v okolitých štátoch sú tie lieky za zlomok ceny.

Pán Eugen Pazmány si poctivo sporil na starobný dôchodok. Avšak peniaze musí použiť na to, aby mohol ešte pár mesiacov žiť. Onkologický liek kupuje za 2 868 €. A to len preto, lebo „liek nie je v zozname kategorizovaných liekov a poisťovňa nemá povinnosť takúto liečbu preplácať zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Liek mu poisťovňa neschválila s tvrdením, že jeho účinky nie sú dostatočné.“ (Pán Eugen musí predávať majetok, aby si predĺžil život aspoň o jeden mesiac). 🙁

V iných krajinách je táto liečba bežne dostupná ( napr. v Českej republike, či v Maďarsku, Egypte a Moldavsku) no u nás si ju pacienti uhrádzajú z vlastného vrecka. Zdroj: Open in new window

Rusko vyskúšalo dve strategické rakety

24.08.2019

5.10.2018 som napísal blog: Trump/Putin – dvaja kohúti na jednom smetisku! https://kormidlo.blog.pravda.sk/2018/10/05/trump-putin-dvaja-kohuti-na-jednom-smetisku/ - V ňom som okrem iného uviedol viac »

Niektorí Slováci až príliš podceňujú africký mor ošípaných!

24.08.2019

Môže sa im to nebezpečne vypomstiť. Neuvedomujú si totiž, že táto situácia je veľmi vážna. Mor sa šíri míľovými krokmi, ale niektorí občania robia tajne zakáľačky. Mäso a mäsové viac »

Holokaust je správna vec. . .

23.08.2019

1,4 percentá mladých ľudí vo veku 15-20 rokov sa v teste o holokauste vyjadrili, že holokaust je správna vec. Pripomenul som si časy, keď som chodil na základnú školu ja... tiež som nemal rád viac »

Hongkong Čína demonštrácia polícia zásah

Polícia v Hongkongu zatkla počas nočných protestov takmer tri desiatky ľudí

25.08.2019 08:30

Polícia použila slzotvorný plyn po viac ako týždni väčšinou pokojných demonštrácií v tejto bývalej britskej kolónii.

potraviny, zelenina, výživa

V obchode s potravinami sú Česi v hlbokom mínuse, najmä pre dovoz mäsa

25.08.2019 07:17

Ak sa niečo nezmení, bude schodok českého agrárneho obchodu najhorší, mohol by presiahnuť aj vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

pôda, peniaze, eurá

Mor a obchodné vojny menia svet

25.08.2019 07:00

Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.

Marian Kočner

Koho nachytajú Kočnerove správy a ktorý politik rozhodne voľby?

25.08.2019 06:00

Od postoja jednej menšej strany môže po budúcoročných voľbách závisieť či sa dostanú k moci súčasné koaličné strany alebo opozícia.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 838
Celková čítanosť: 2438363x
Priemerná čítanosť článkov: 2910x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy