Založ si blog

Máme najviac chorých na svete

Alkaptonúriou alebo chorobou čiernych kostí trpí približne jeden človek zo 100 až 250-tisíc, no na Slovensku je omnoho rozšírenejšia. Za nami je už len Jordánsko, India a Dominikánska republika.

Choroba prepuká, lebo telo nedokáže rozkladať kyselinu homogentízovú, a tak sa hromadí. Neskôr sa môže prejaviť aj škvrnami na očných bielkach.

Najbolestivejšie sa to prejavuje na chrbtici a kĺboch. Pigment sa usádza aj v chrupavkách, spôsobuje to problémy s pohybovým aparátom.

Na alkaptonúriu zatiaľ neexistuje liečba. Avšak najnovší výskum potvrdil, že látka zvaná nitizinón nachádzajúca sa v rastline Tyčinkovec kopijovitý funguje, znižuje v tele množstvo škodlivej kyseliny homogentízovej.

V súčasnosti sa dá tento liek zohnať na výnimku. Znamená to, že o ňu treba požiadať. Pacienti ho budú hradiť z vlastného vrecka. (Zatiaľ). Jeho cena je okolo 4500 EUR ročne za pacienta, no poisťovne ho budú môcť preplácať až po úspešnej registrácii na Európskej liekovej agentúre.

Okrem postihnutia chrupaviek kĺbov môže dôjsť aj k poškodeniu srdcových chlopní a toto, žiaľ, môže ovplyvniť aj dĺžku života pacienta. Všetko závisí aj od celkovej kondície a životosprávy. Pacienti by sa mali vyhýbať nadmernej konzumácií bielkovín.  Zdroj: Open in new window

Avšak zaujal ma aj článok o tom, že Slovák za lieky na rakovinu zaplatí 3000 eur. No v okolitých štátoch sú tie lieky za zlomok ceny.

Pán Eugen Pazmány si poctivo sporil na starobný dôchodok. Avšak peniaze musí použiť na to, aby mohol ešte pár mesiacov žiť. Onkologický liek kupuje za 2 868 €. A to len preto, lebo „liek nie je v zozname kategorizovaných liekov a poisťovňa nemá povinnosť takúto liečbu preplácať zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Liek mu poisťovňa neschválila s tvrdením, že jeho účinky nie sú dostatočné.“ (Pán Eugen musí predávať majetok, aby si predĺžil život aspoň o jeden mesiac). 🙁

V iných krajinách je táto liečba bežne dostupná ( napr. v Českej republike, či v Maďarsku, Egypte a Moldavsku) no u nás si ju pacienti uhrádzajú z vlastného vrecka. Zdroj: Open in new window

USA stavajú v Poľsku základne a rúbu chránené lesy

27.04.2019

Američania kašľú na osobitne chránené prírodné parky a krajinný park Powidz, registrovaný v Európskej únii ničia a nerešpektujú pravidlá! Americká armáda obrátila miestnych obyvateľov viac »

Ochranka Čaputovej je politizácia polície

23.04.2019

Tak Čaputová požiadala o výmenu členov svojej ochranky a bezpečnostný analytik Milan Žitný hovorí o politizácii polície, ich odchod odsúhlasilo ministerstvo vnútra. Čaputová nebola spokojná viac »

Zabil viac ako 5000 slonov, ale necíti sa vinný

22.04.2019

Dokonca sa ešte chváli tým, že je to preňho vzrušujúce. Hovorím o trofejnom lovcovi, ktorý tvrdí, že zabil viac ako 5 000 slonov a 50 hrochov. Hovorí, že vôbec nič neľutuje a nehanbí za viac »

Žilina

Mesto Žilina vyhlásilo v súvislosti s nočným požiarom mimoriadnu situáciu

19.05.2019 10:27

Informáciu potvrdila Katarína Gazdíková, vedúca odboru tlačového a zahraničných vecí Mestského úradu v Žiline.

Švajčiarsko / držba zbraní / korporácie /

Švajčiari rozhodujú v referendách o zbraniach a zrušení úľav pre korporácie

19.05.2019 10:12

Švajčiarski voliči hlasujú v nedeľu v dvoch referendách o tom, či zaviesť prísnejšie pravidlá pre vlastníctvo zbraní a či zrušiť daňové úľavy pre medzinárodné korporácie.

voľby, Vallo

Vallo mení poplatky. Bratislavčan si dve hodiny parkovania môže priplatiť

19.05.2019 09:42

Bratislavčania dostanú na výber. Za parkovanie zaplatia v meste mimo svojej zóny všade, ale ročná karta bude za 39 eur. Za 10 eur navyše dve hodiny zdarma.

Taliansko / migranti /

Humanitárna loď s migrantmi vstúpila napriek zákazu do talianskych teritoriálnych vôd

19.05.2019 09:16

Organizácia v sobotu informovala, že porušila zákaz z humanitárnych dôvodov a plavidlo smeruje k ostrovu Lampedusa.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 783
Celková čítanosť: 2206155x
Priemerná čítanosť článkov: 2818x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy