Založ si blog

21. August – okupačný šesťdesiatýôsmy

Dá sa povedať, že som bol jedným z prvých ľudí, ktorí sme zostali v nemom úžase a nechápali sme čo sa deje, keď popri nás už od skorého rána tiahli dlhé kolóny sovietskych tankov, obrnených vozidiel a takmer všetkého, čo vtedajšia armáda vlastnila. (Mal som vtedy 16 rokov).

Bol krásny slnečný deň, presne ako ten dnešný a tak ako každé ráno počas pracovných dní sme už ráno o 5:30 chodili v trojstupe z internátu k dielňam poľnohospodárskeho učilišťa – takmer na druhý koniec mesta Sobrance. (3,5 km).

Až v dielni sme sa od našich majstrov odborného výcviku dozvedeli čo sa deje. (Majstri nechceli robiť paniku – hovorili iba medzi sebou, že z toho môže vypuknúť vojna). Samozrejme niektorí z nás učňov sme to zachytili a viac nám už nebolo treba, takmer všetci učni sme vybehli z dielne k plotu strediska, ktorý bol vzdialený od cesty – po ktorej išla vojenská kolóna – necelé štyri metre. Na jabloniach pri plote práve dozrievali jablka – v zlosti sme ich trhali a začali sme nimi bombardovať našich okupantov. Niektorí z nich to schytali aj do hláv, ale väčšina z nich tie jablka chytali lebo sa domnievali, že im ich hádžeme ako dar a že ich s radosťou vítame. Musím povedať, že sme mali veľké šťastie lebo vtedy boli iba sedem kilometrov – za ukrajinskou hranicou – na našom území. (Ak by ich „vítali“ Sobrančania podobne ako to robili mnohí občania v ďalších slovenských mestách, tak nepochybujem o tom, že niektorý z tých vojakov – do ktorých sme tie jablka hádzali – tak by na nás spustil dávku zo samopalu).

V minulosti, ale hlavne teraz po 50 rokoch je dosť Slovákov, ktorí tvrdia, že vtedajšia Vláda spravila dobre, že pozvala sovietske vojska lebo: „Tak dobre sa Slováci nikdy nemali ako za socializmu!“ – Diskutérovi, ktorý to napísal som napísal nasledujúci príspevok: Hovoríš za seba? Lebo ja som sa nemal dobre ani za socializmu a nemám sa ani teraz.

Vina je v nás všetkých lebo za socializmu sme nemohli povedať pravdu kvôli sovietskej diktatúre. Teraz po 89tom roku, keď sme už konečne mohli ukázať tým, čo si to zaslúžili – kam patria – čiže do basy!!! Tak miesto toho sme ich nechali prezliecť si stranícke trička. Tí sú teraz milionári, poniektorí aj miliardári a nám ostatným sa vyškierajú, akí sme boli sprostí, že sme sa držali Havlovho hesla, „že my nie sme takí, ako boli komunisti, ktorí mnohých nevinných ľudí zatvárali, mučili a vraždili.“

Ochranka Čaputovej je politizácia polície

23.04.2019

Tak Čaputová požiadala o výmenu členov svojej ochranky a bezpečnostný analytik Milan Žitný hovorí o politizácii polície, ich odchod odsúhlasilo ministerstvo vnútra. Čaputová nebola spokojná viac »

Zabil viac ako 5000 slonov, ale necíti sa vinný

22.04.2019

Dokonca sa ešte chváli tým, že je to preňho vzrušujúce. Hovorím o trofejnom lovcovi, ktorý tvrdí, že zabil viac ako 5 000 slonov a 50 hrochov. Hovorí, že vôbec nič neľutuje a nehanbí za viac »

Kuciak zomrieť nemusel. . .

21.04.2019

Pokiaľ by sa Gašpar správal tak, ako sa správať mal. Už v roku 2013 mal niekdajší policajný prezident Tibor Gašpar „informáciu o tom, že taliansky podnikateľ Antonino Vadala založil na viac »

výtlk, výtlky, cesta, auto

Ktoré cesty župy opravia najskôr?

25.04.2019 23:45

Pravda približuje, ktoré úseky župy považujú za najkritickejšie a do opráv ktorých nasypú najviac peňazí.

Hrozno / krádež /

V Strekove ukradli takmer štyritisíc štepov viniča, pohodili ich pri trati

25.04.2019 23:19

Vo viniciach v Strekove niekto povyťahoval a zničil 3 700 štepov hrozna, ktoré vysadili len vlani na jeseň.

Sýria / Rakka /

Pri bombardovaní sýrskej Rakky zahynulo vyše 1600 civilistov, tvrdia AI a Airwar

25.04.2019 22:48

Správu zverejnili vo štvrtok ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) a pozorovateľská skupina Airwars.

Rusko / ropa /

Slovensko stoplo dodávky nekvalitnej ruskej ropy. Zásoby má asi na 90 dní

25.04.2019 21:53, aktualizované: 22:21

Po Bielorusku, Poľsku a Nemecku zastavilo dodávky ruskej ropy ropovodom Družba aj Slovensko.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 782
Celková čítanosť: 2180237x
Priemerná čítanosť článkov: 2788x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy