Založ si blog

Musia padnúť aj slovenskí vojaci?

A potom bude NATO s našou armádou spokojné?! (Tak ako padli traja českí vojaci v Afganistane?)

Severoatlantická aliancia vyčíta SR pomalé tempo budovania ťažkej mechanizovanej brigády, tá by podľa nej mala byť jednou z hlavných priorít. Vyčíta nám aj nedostatočný počet vojakov a vojenských lekárov. Uvádza sa to v hodnotiacej správe NATO, ktorú zverejnil na Facebooku bezpečnostný expert Martin Dubéci. – „Správu som dostal z prostredia bezpečnostných zložiek, od ľudí, ktorých trápi stav obrany a bezpečnosti,“ – správa nie je utajovaná. – Takto to okomentoval Dubéci.

Podľa správy NATO na túto investíciu by mohla ísť aj časť finančných prostriedkov, ktoré vláda Petra Pellegriniho už vyčlenila na akvizíciu nových supersonických lietadiel. Podľa správy môže nákup takzvaných supersonikov spôsobiť to, že Slovensko zabudne na svoj záväzok vybudovania mechanizovanej brigády.

Aliancia má obavy aj z toho, či slovenská armáda dokáže spolupracovať so spojencami v rámci medzinárodných operácií, pretože máme poddimenzované počty vojakov a využívame zastarané systémy.

Vedenie rezortu obrany sa vyjadrilo, že pri modernizácii postupuje systematicky a má to rozpracované dlhodobým plánovaním rozvoja obrany až do roku 2030 „tak, aby boli ozbrojené sily plne pripravené zabezpečiť obranyschopnosť Slovenskej republiky“.

„Oblasť obrany bola dlhé roky finančne poddimenzovaná a záväzok strednej mechanizovanej brigády sa posúval od roku 2004, investovalo sa iba do vzdušných síl.“

Naše ozbrojené sily sú v mimoriadne zlom stave. Spôsob, akým chceme armádu modernizovať, je podľa NATO málo premyslený a nesmeruje k cieľom, ktoré od nás spojenci očakávajú, a ku ktorým sa Slovensko zaviazalo.

„Nákupy 8×8 a 4×4 vozidiel za 1,2 mld. podľa NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý máme voči aliancii.“

NATO doporučuje vláde, „aby časť prostriedkov plánovaných na nákup lietadiel radšej použila na dobudovanie ťažkej brigády.“  Zdroj: https://www.topky.sk/cl/100535/1730091/

Nahlas rozmýšľam, ak je modernizácia naplánovaná na ďalších 12 rokov, tak mi z toho vychádza taký záver, že za to obdobie nám žiadna vojna hroziť nebude. Predsa vrcholní predstavitelia sa nemôžu mýliť lebo modernizáciu zbrojenia majú rozpracovanú až do roku 2030 🙂

Do čerta aj s tou svetovou politikov. Tak 40 rokov nás presviedčali komunisti, že zbrojiť musíme, aby sme boli pripravení brániť sa pred kapitalistickými krajinami – lebo komunistické krajiny sú ich nepriateľmi. Teraz pre zmenu – takmer 30 rokov – nás presviedčajú Američania, že musíme zbrojiť a mať silnú armádu – lebo nás chce ovládnuť Rusko…

 

Slovensko predsa nikoho neprovokuje a nevyhráža sa sankciami ako to robia Američania. A silné NATO chce po nás aby sme zvýšili výdavky na zbrojenie. Dobre sa rozkazuje bohatým krajinám, hlavne, že dlhé roky nás presviedčali, že musíme vstúpiť do NATO lebo iba to nás dokáže ochrániť v prípade napadnutia agresorom. No ak by nás mali chrániť, tak ako v 90tých rokoch bývalú Juhosláviu, tak už vopred im „veľmi pekne ďakujem“ za takú ochranu. Neprosím, a v žiadnom prípade o niečo také nestojím.

 

Čert nám bol dlžný NATO!

 

 

 

 

Pracujem inak ako Kuciak

16.09.2018

Zaujal ma nasledujúci rozhovor s novinárom: „Písali ste mnoho investigatívnych reportáží o Rusku. Ocitli ste sa v nebezpečenstve?“ Jeho odpoveď: „Vždy som pracoval z Berlína. Ak by som viac »

Zbabelí hutníci košického U. S. Steelu

15.09.2018

Nič iné iba ďalší zreteľný dôkaz toho prečo sú Slováci tam kde sú, čiže v riti. Ospravedlňujem sa čitateľom za ten vulgarizmus, ale bohužiaľ všetko, čo sa deje na Slovensku iba potvrdzuje viac »

Kto sa ospravedlní Kaliňákovi?

20.08.2018

Fico obviňuje Kisku, že klamal v kauze únosu Vietnamca. Najviac som sa pobavil, keď prehlásil, že Kaliňák bol najlepším ministrom vnútra v histórii SR. (Veď kto iný má chváliť svojho straníckeho viac »

rohing, rohingovia, utecenci

Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Súd preveruje, či by postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

gábor gál

Europoslanci hovorili s Gálom o slovenskom právnom systéme

18.09.2018 20:37

Poslanci Európskeho parlamentu preverujú na Slovensku situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

duda

USA zvažujú trvalú základňu v Poľsku a zrušenie víz pre Poliakov

18.09.2018 20:10

V krajine síce už americkí vojaci pôsobia, nie sú tu však rozmiestnení nastálo.

Čína USA Trump clá dodatočné zavedenie

Trump sa pri Číne zahráva s ohňom

18.09.2018 20:00

Po mesiacoch kriku americký prezident Donald Trump nakoniec splnil svoje hrozby a ekonomicky tvrdo udrel na Čínu.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 642
Celková čítanosť: 1400191x
Priemerná čítanosť článkov: 2181x

Autor blogu

Odkazy