Založ si blog

Totálne zdevastované lesy

A o zničených lesných cestách a turistických chodníkoch už aj škoda hovoriť. Ešte pred pár mesiacmi som si občas vyrazil na cyklotúru po mojej najobľúbenejšej trase KVP – Bankov – Jahodná – Predná Holica k chate Lajoška.

KVP - umelé jazierko v blízkosti kláštora a reštaurácie Zlatá podkova

KVP – umelé jazierko v blízkosti kláštora a reštaurácie Zlatá podkova

Cyklistická cesta medzi Bankovom a Kamenným Hrbom

Cyklistická cesta medzi Bankovom a Kamenným Hrbom

No posledný krát som sa tam vybral zhruba pred poldruha mesiacom, ale trať (turistický chodník po červenej značke) hlavne z Banková ku Kamennému Hrbu bola už tak rozrýpaná lesnými traktormi, ktorými tadiaľto ťahali za sebou zrezané kmene stromov, že tam už na niektorých miestach išlo doslova o život – najmä, keď cyklisti schádzali dolu z kopcov – vyjazdené hlboké koľaje, pomerne veľké kamene – prípadne vytrhané korene stromov – takáto cesta je už naozaj len pre samovrahov, ale určite nie pre cyklistov…

Túto cestu pravidelne premeriava veľký počet cyklistov...

Túto cestu pravidelne premeriava veľký počet cyklistov…

Odtiaľto k Hornému Bankovú približne 3 km

Odtiaľto k Hornému Bankovú približne 3 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zničená cesta ma definitívne odradila od ďalších túr a začal som si hľadať inú a bezpečnejšiu trasu. Chvalabohu netrvalo to dlho a našiel som ju – a lepšiu cestu (dokonca asfaltovú – vedenú lesom zhruba 5 kilometrov z Horného Banková smerom na Alpínku) som si skutočne ani priať nemohol. Motorové vozidla a motocykle tam majú zákaz vjazdu – okrem cyklistov po tej ceste môžu premávať iba lesníci na svojich terénnych vozidlách.

Informačná tabuľa o kaplnke Jána Nepomuckého

Informačná tabuľa o kaplnke sv. Jána Nepomuckého

Zhruba v polovici trasy je výborná studnička a nad ňou je historická čerstvo zrenovovaná kaplnka – bola postavená na pamiatku sv. Jána Nepomuckého.

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

V pozadí kaplnka sv. Jána Nepomuckého

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trať sa dá zvládnuť normálnym tempom približne za 80 minút – ak so sebou zoberiete aj deti, prípadne vnukov alebo vnučky, ktoré už zvládajú mierne náročnejšie trasy bicyklom, tak na Alpínke je možnosť príjemne sa občerstviť a pribudlo tam zopár detských atrakcii, ktoré sa budú deťom určite páčiť…

Alpínka - chôdza po napnutom páse...

Alpínka – chôdza po napnutom páse…

Mamičky s deťmi majú k dispozícii veľké pieskovisko a drevené preliezky

Mamičky s deťmi majú k dispozícii veľké pieskovisko a drevené preliezačky

Za malý poplatok je tam aj požičovňa detských trojkoliek

Za malý poplatok je tam aj požičovňa detských trojkoliek a štvorkoliek

Trojkolky...

Trojkolky…

Trojkolka aj pre väčšie deti...

Trojkolka aj pre väčšie deti…

S trojkolkou sa dá voziť na pomerne veľkom priestore - lúka

S trojkolkou sa dá voziť na pomerne veľkom priestore – lúka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamná tabuľa košického lesoparku

Reklamná tabuľa košického lesoparku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včera predpoludním som sa tam vybral s tým, že poobede, keď sa vrátim z cyklotúri, tak si pôjdem zaplávať na niektoré mestské kúpalisko. A naozaj nič neľutujem a budem tam chodievať častejšie – vrelo doporučujem.

 

K ťažbe dreva snáď len toľko: Ak ťažba dreva v našich lesoch bude aj naďalej napredovať terajším tempom, tak najskôr to dopadne tak, že za 20 – 30 rokov budeme mať v okolí Košíc iba holé pláne. 🙁

 

 

 

 

 

 

Záverom chcem povedať  len toľko, že milo ma prekvapil nový pútač pred vjazdom na Alpínku – podľa mňa je celkom pekný a ladí aj s prostredím. Avšak na škodu veci je, že ľudia, ktorí ten pútač zabudovali, tak zároveň mali odviezť preč starý pútač. Ten nechali povalený na zemi vedľa toho nového pútača. Jeho stará oceľová konštrukcia už tak veľmi dobrým dojmom nepôsobí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trošku sa prikloním aj na ich obhajobu: možno tú starú zhrdzavenu konštrukciu nemali ako zobrať so sebou. (Možno nemali dodávku, resp. priestor kam by tu konštrukciu uložili).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale napadla ma aj druha alternatíva, že to proste nechali takým ľuďom, ktorí zbierajú starý šrot a tí ho veľmi radi zavezú do najbližších zberných surovín so železným šrotom – nepochybujem o tom, že ak by to nebolo tak ďaleko za mestom, tak niektorí naši spoluobčania by tento oceľový šrot už dávno naložili na svoju káričku, aby to patrične speňažili.

Máte našich 700 rukojemníkov, prosím zbombardujeme vás!

20.10.2018

Za necelých 24 hodín letecké útoky koalície vedenej Spojenými štátmi pripravili o život aj 32 civilistov. K útoku došlo v oblastiach kontrolovaných organizáciou Daeš na východe Sýrie. Čo viac »

Organizácia Islamský štát zajala 700 rukojemníkov

19.10.2018

Čo sa tí extrémisti z organizácie Islamský štát množia ako potkany? To nedáva logiku, veď za posledné roky Američania a Rusi zvrhli stovky ton bômb a stále čítame, že tých extrémistov viac »

Takže predsa len to bola mafia, ktorá odstránila Kuciaka

18.10.2018

Bola to Kočnerová mafia, ktorá pripravila o život Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Stále hovorím o tom: Kto konkrétne novinára zabil a kto to financoval?? Nepochybujem však o tom, že v tom viac »

USA-TRUMP/COASTGUARD

USA odstúpia od zmluvy o raketách. Trump obvinil Rusko, že ju porušuje

21.10.2018 02:24

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali s Ruskom.

novinár, les

Ukážte Chášakdžího telo, vyzýva Amnesty International

20.10.2018 21:58

Nie všetci Saudskej Arábii a jej oficiálnej verzii veria a existuje podozrenie, že je len vymyslená, aby zakryla stopy vedúce ku korunnému princovi.

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

Holandsko EÚ Kok expremiér úmrtie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

20.10.2018 19:51

Po skončení politickej kariéry bol oficiálnym lobistom Európskej únie.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 665
Celková čítanosť: 1499658x
Priemerná čítanosť článkov: 2255x

Autor blogu

Odkazy