Založ si blog

90 percent Rusov odmieta neskorší odchod do dôchodku

Poznám ruskú náturu, preto verím, že ich včerajší protest v Moskve nebol posledný a že budú protestovať dovtedy, kým svoj cieľ nedosiahnu.

Škoda, že to isté nemôžem napísať aj o Slovákoch. Slovák si nechá ešte aj drevo rúbať na svojom chrbte a zobudí sa možno až vtedy, keď politici začnú schvaľovať vek odchodu do dôchodku zaokrúhleným číslom 70.

v Moskve sa včera zišlo viac ako 12-tisíc ľudí na povolenej demonštrácii proti zámeru vlády zvýšiť dôchodkový vek. Pri akcii sa objavili aj veľmi kritické výzvy, jednou z nich bolo odvolanie premiéra Dmitrija Medvedeva. Avšak protestanti svoje požiadavky stupňujú aj rozpustením Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu – tá ten kontroverzný vládny návrh zákona o dôchodkovej reforme schválila 19. júla. Zákon počíta s postupným zvýšením veku odchodu do penzie. (Schválili ho hneď v prvom čítaní). Momentálny stav je taký, že u mužov do roku 2028 by mal vzrásť z terajších 60 rokov na 65 a u žien do roku 2034 z 55 na 63 rokov. (Druhé čítanie v dolnej komore má byť až na jeseň.)

Protestujúci účastníci niesli so sebou viacero transparentov a jedným z nich bol aj tento: „55 rokov a ani o minútu dlhšie“.  Ale nechýbali tam ani tieto heslá: „Nie penzijnej genocíde“ alebo „Preč s medveďou vládou a Dumou“. (Podobné akcie ako prebiehala tá v Moskve sa konali v sobotu ešte v ďalších 50tich ruských mestách.) Zdroj: https://www.etrend.sk/ekonomika/

Môj názor: Myslím si, že s tými 55timi rokmi to protestujúci Rusi mierne prehnali, ale z mojich vlastných skúsenosti ich viem pochopiť. Sám som odpracoval 38 rokov a mnoho z nich to boli práce na prevádzkach hutníckeho gigantu do ktorých sa zamestnanci príliš nehrnuli – jednak boli vysoko rizikové a bola v nich aj veľká prašnosť a hluk. (Neraz nepomohli ani tlmiče hluku.)

Podmienky v akých som pracoval boli často na hranici únosnosti – preto som sa rozhodol odísť do predčasného dôchodku. Odchádzal som ako 57 ročný, ale ak by som tam pracoval ďalej, tak s určitosťou by som to do tých 62 rokov nedotiahol. Buď by som skolaboval priamo na pracovisku, alebo v tom horšom prípade by som dostal taký infarkt, že by ma z neho už ani 10 záchranárov nevrátilo k životu.

Ak by som vo firme pracoval ešte ďalších 5 rokov, tak celkom určite by som už tu takto nesedel pri počítači, ale môj popol s urnou by bol uložený v krematóriu. :-(

Ak by som vo firme pracoval ešte ďalších 5 rokov, tak celkom určite by som už tu takto nesedel pri počítači, ale môj popol s urnou by bol uložený v krematóriu. 🙁

Zamestnávateľ sa snažil šetriť na každom kroku, hlavne preto, aby vrcholový manažment mal čo najväčšie odmeny – ľudia a ich drina na prevádzkach im mohla byť ukradnutá. Ak sa poniektorí z nás sťažovali, že to tak donekonečna nemôže fungovať, že neustále znižujú stavy, no zároveň po nás požadujú odviesť tú istú prácu, akú sme sotva stíhali, keď nás bolo min. dvojnásobne viac. (Doslova nás už bolo podstav.)

Politici sa oháňajú argumentom, že vek na odchod do dôchodku sa jednoducho zvýšiť musí lebo o pár rokov nebude toho, kto bude robiť na dôchodky. Lenže podľa mňa je toto tvrdenie veľká lož. Politici by sa skôr mali postarať o to: aby nebola vysoká nezamestnanosť, aby bola vyššia najnižšia mzda – aby zamestnanci mohli dostávať za svoju poctivo odvedenú prácu aj vyššie mzdy – podobne ako je tomu v Rakúsku alebo v Nemecku – tým pádom by sa aj štátna kasa podstatne viac naplnila a bolo by aj na dôchodky. Na druhej strane, ak schvália odchodový vek do dôchodku trebárs na 65 rokov pre mužov, tak si dovolím povedať, že tým pádom sa už ani nebudú musieť zaoberať s problémom, či budú nejaké peniaze na dôchodky?! – Mnohí pracovníci po odpracovaní toľkých rokov sa už ani dôchodku nedožijú.

Ak politici chcú silou mocou navýšiť vek odchodu do dôchodku, tak dávam návrh: aby tých 65 rokov platilo iba pre úradníkov a technickohospodárskych pracovníkov, ale pre ľudí, ktorí pracujú v poľnohospodárstve v strojárstve a hutníctve nech ponechajú iba tých 62 rokov lebo aj to je už pre nich veľká záťaž…

Ekonomike sa darí, stíhačky si zaslúžime

13.12.2018

Miliardový nákup v armáde je spečatený. A teraz už len čo najskôr, aby nám ich Amici dodali, aby tí, čo tu zmluvu podpísali mohli na ne nasadnúť a odletieť na nich čo najskôr do Ameriky viac »

Porošenko tlačí Ukrajinu do vojny!

12.12.2018

Rozmýšľam, aké korene živia Porošenka, že chce definitívne skoncovať s ukrajinsko-ruskov koloniálnou minulosťou a zmeniť orientáciu na Európu? [caption id="attachment_3501" align="alignleft" viac »

Poslanci NR SR si mali navýšiť ešte väčšie platy

12.12.2018

Moderátora Rozborila vytočilo, že tisícové zvyšovanie platov je ťažký cynizmus! Kladiem si otázku, sú tí naši poslanci skutočne takí sprostí, že toto ich zvýšenie platov nie je po vôli viac »

Theresa Mayová

Premiérka Mayová v stredu podľa britských denníkov netriumfovala

13.12.2018 11:49

Obhájila dôveru, ale opozícia vo vlastných radoch je príliš silná.

Peniaze, jen, euro, libra, dolár

Tvrdý brexit by na Slovensku ohrozil tisíce pracovných miest

13.12.2018 11:35

Odklad hlasovania o dohode o brexitu v britskom parlamente zvyšuje pravdepodobnosť, že Veľká Británia odíde z EÚ bez dohody.

koľajnice, železnica, trať

Tri železničné trate budú od roku 2019 liberalizované

13.12.2018 11:20

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) je podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej prvým ministrom v histórii Slovenska, ktorý urobí skutočné súťaže na železničné trate.

väzenie

Čína potvrdila, že zadržiava dvoch Kanaďanov

13.12.2018 11:16

Podľa mnohých názorov je zadržanie Kanaďanov odvetou Číny za zatknutie finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 698
Celková čítanosť: 1614304x
Priemerná čítanosť článkov: 2313x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy