Založ si blog

90 percent Rusov odmieta neskorší odchod do dôchodku

Poznám ruskú náturu, preto verím, že ich včerajší protest v Moskve nebol posledný a že budú protestovať dovtedy, kým svoj cieľ nedosiahnu.

Škoda, že to isté nemôžem napísať aj o Slovákoch. Slovák si nechá ešte aj drevo rúbať na svojom chrbte a zobudí sa možno až vtedy, keď politici začnú schvaľovať vek odchodu do dôchodku zaokrúhleným číslom 70.

v Moskve sa včera zišlo viac ako 12-tisíc ľudí na povolenej demonštrácii proti zámeru vlády zvýšiť dôchodkový vek. Pri akcii sa objavili aj veľmi kritické výzvy, jednou z nich bolo odvolanie premiéra Dmitrija Medvedeva. Avšak protestanti svoje požiadavky stupňujú aj rozpustením Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu – tá ten kontroverzný vládny návrh zákona o dôchodkovej reforme schválila 19. júla. Zákon počíta s postupným zvýšením veku odchodu do penzie. (Schválili ho hneď v prvom čítaní). Momentálny stav je taký, že u mužov do roku 2028 by mal vzrásť z terajších 60 rokov na 65 a u žien do roku 2034 z 55 na 63 rokov. (Druhé čítanie v dolnej komore má byť až na jeseň.)

Protestujúci účastníci niesli so sebou viacero transparentov a jedným z nich bol aj tento: „55 rokov a ani o minútu dlhšie“.  Ale nechýbali tam ani tieto heslá: „Nie penzijnej genocíde“ alebo „Preč s medveďou vládou a Dumou“. (Podobné akcie ako prebiehala tá v Moskve sa konali v sobotu ešte v ďalších 50tich ruských mestách.) Zdroj: https://www.etrend.sk/ekonomika/

Môj názor: Myslím si, že s tými 55timi rokmi to protestujúci Rusi mierne prehnali, ale z mojich vlastných skúsenosti ich viem pochopiť. Sám som odpracoval 38 rokov a mnoho z nich to boli práce na prevádzkach hutníckeho gigantu do ktorých sa zamestnanci príliš nehrnuli – jednak boli vysoko rizikové a bola v nich aj veľká prašnosť a hluk. (Neraz nepomohli ani tlmiče hluku.)

Podmienky v akých som pracoval boli často na hranici únosnosti – preto som sa rozhodol odísť do predčasného dôchodku. Odchádzal som ako 57 ročný, ale ak by som tam pracoval ďalej, tak s určitosťou by som to do tých 62 rokov nedotiahol. Buď by som skolaboval priamo na pracovisku, alebo v tom horšom prípade by som dostal taký infarkt, že by ma z neho už ani 10 záchranárov nevrátilo k životu.

Ak by som vo firme pracoval ešte ďalších 5 rokov, tak celkom určite by som už tu takto nesedel pri počítači, ale môj popol s urnou by bol uložený v krematóriu. :-(

Ak by som vo firme pracoval ešte ďalších 5 rokov, tak celkom určite by som už tu takto nesedel pri počítači, ale môj popol s urnou by bol uložený v krematóriu. 🙁

Zamestnávateľ sa snažil šetriť na každom kroku, hlavne preto, aby vrcholový manažment mal čo najväčšie odmeny – ľudia a ich drina na prevádzkach im mohla byť ukradnutá. Ak sa poniektorí z nás sťažovali, že to tak donekonečna nemôže fungovať, že neustále znižujú stavy, no zároveň po nás požadujú odviesť tú istú prácu, akú sme sotva stíhali, keď nás bolo min. dvojnásobne viac. (Doslova nás už bolo podstav.)

Politici sa oháňajú argumentom, že vek na odchod do dôchodku sa jednoducho zvýšiť musí lebo o pár rokov nebude toho, kto bude robiť na dôchodky. Lenže podľa mňa je toto tvrdenie veľká lož. Politici by sa skôr mali postarať o to: aby nebola vysoká nezamestnanosť, aby bola vyššia najnižšia mzda – aby zamestnanci mohli dostávať za svoju poctivo odvedenú prácu aj vyššie mzdy – podobne ako je tomu v Rakúsku alebo v Nemecku – tým pádom by sa aj štátna kasa podstatne viac naplnila a bolo by aj na dôchodky. Na druhej strane, ak schvália odchodový vek do dôchodku trebárs na 65 rokov pre mužov, tak si dovolím povedať, že tým pádom sa už ani nebudú musieť zaoberať s problémom, či budú nejaké peniaze na dôchodky?! – Mnohí pracovníci po odpracovaní toľkých rokov sa už ani dôchodku nedožijú.

Ak politici chcú silou mocou navýšiť vek odchodu do dôchodku, tak dávam návrh: aby tých 65 rokov platilo iba pre úradníkov a technickohospodárskych pracovníkov, ale pre ľudí, ktorí pracujú v poľnohospodárstve v strojárstve a hutníctve nech ponechajú iba tých 62 rokov lebo aj to je už pre nich veľká záťaž…

21. August – okupačný šesťdesiatýôsmy

19.08.2018

Dá sa povedať, že som bol jedným z prvých ľudí, ktorí sme zostali v nemom úžase a nechápali sme čo sa deje, keď popri nás už od skorého rána tiahli dlhé kolóny sovietskych tankov, obrnených viac »

Ak nepriateľa nemáme, tak si ho vytvoríme

18.08.2018

Pentagón sa nepoučil z predošlých vojen v Iraku, ktorý podozrievali z toho, že vyrába a vlastní chemické zbrane, teraz sa zamerali na Čínu a hoci nemajú dôkazy, tak používajú formulku: viac »

Ešteže aspoň novinári nezabudli na Jána Kuciaka

17.08.2018

21.8.2018 bude 6 mesiacov, čo zastrelili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/480775/ - 4 dni pred smutným polročným dátumom - denník PRAVDA zverejnil vyhlásenie viac »

stíhačky, Sýria

Americké sily z Iraku neodídu, 'dokým nestabilizujú' situáciu v krajine

19.08.2018 22:02

USA ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny, uviedol hovorca medzinárodnej koalície.

zrútenie most USA Miami

840. Toľko mostov sa môže zrútiť vo Francúzsku v najbližších rokoch, ukázal audit

19.08.2018 20:14

Audit zadaný francúzskou vládou ukázal, že približne 840 mostov na území tejto krajiny je vážne poškodených a v najbližších rokoch hrozí ich zrútenie.

pocasie, teplo, mesto

Slovensko čakajú ďalšie horúce dni, meteorológovia vydali výstrahy

19.08.2018 19:48

Horúčavy potrápia Slovensko aj budúci týždeň.

Irán očami cyklocestovateľa, Oliver a Janka - cycle2inspire

Je to snaha o prevrat a neuspeje, komentuje Teherán americkú 'akčnú skupinu'

19.08.2018 19:08

Akčná skupina, ktorú vytvorila vláda USA na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v iránsky minister zahraničných vecí.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 639
Celková čítanosť: 1367088x
Priemerná čítanosť článkov: 2139x

Autor blogu

Odkazy