Založ si blog

Každoročný jav – vodné nádrže zaplavené plastmi!

Je to ľudská skaza bez hraníc. Každému slušnému človeku musí trhať srdce pohľad na naše rieky, keď sa nimi plavia tóny plastových fliaš a rôzneho plastového odpadu, ktoré nakoniec končia na hladine rekreačných stredísk, akými sú napr. Ružínska priehrada alebo Zemplínska Šírava.

Ale aj obyvatelia Bodrogu a Bodvy sú zúfalí zo silného znečistenia riek, ktoré spôsobili ľudia Zakarpatia svojím vyprodukovaným odpadom. „Plastové fľaše, vrecia na odpadky s rôznym komunálnym odpadom sa tiahnu po rieke v dĺžke približne 200 metrov.“

Aktivisti vysvetľujú, že: „práve po Latorici, ktorá tečie z Ukrajiny, sa dostal odpad na Slovensko.“  Nahromadené smeti zo Zakarpatia smerujú ďalej do Maďarska. „Na Ukrajine nevedia vyriešiť problém osobnej dopravy, nie to s takýmto druhom odpadu“-  „okrem odpadu rieka Bodrog prináša každoročne aj niekoľko uhynutých zvierat.“  Zdroj: http://www.topky.sk/cl/10/1709675/VIDEO-Ludska-skaza

Najsmutnejšie na celej veci je, že tento hnus – čiže tony odpadov musí každoročne čistiť Slovenský vodohospodársky podnik, lenže ten má vymedzené možností na vykonávanie čistenia vodných nádrži a hraničných riek. – Škoda, že to netrhá srdcia tým ľuďom, ktorí ten neporiadok pravidelne robia.

Keď sa pred niekoľkými rokmi v NR SR rokovalo o schválení zákona na zálohovanie PET fliaš, očakával som, že naši poslanci – „najmúdrejší z najmúdrejších“ – tento zákon schvália, aby sa PET fľaše naozaj zálohovali. No bohužiaľ aj tu zaúčinkoval lobizmus a peniaze keš. Neviem si totiž vysvetliť to, že poslanci naleteli majiteľom veľkých obchodných centier, že vraj by nemali také veľké skladové priestory  – na skladovanie plastových fliaš. 🙁

Zaujímavé je, že v iných krajinách to funguje, len na Slovensku sa na všetko nájdu výhovorky. Myslím si, že jeden lis na lisovanie PET fliaš do balíkov, ktoré by zaberali podstatne menšiu skladovaciu plochu, že taký lis by veľkoobchodníkov určite nezruinoval. Všetko závisí iba od ochoty kompetentných ľudí. (Píšem tak preto lebo aj v našej krajine je hodne ľahostajných ľudí, ktorí majú ochranu prírody ako sa hovorí na háku a s plastmi zaobchádzajú rovnako ako tí na Ukrajine.)

21. August – okupačný šesťdesiatýôsmy

19.08.2018

Dá sa povedať, že som bol jedným z prvých ľudí, ktorí sme zostali v nemom úžase a nechápali sme čo sa deje, keď popri nás už od skorého rána tiahli dlhé kolóny sovietskych tankov, obrnených viac »

Ak nepriateľa nemáme, tak si ho vytvoríme

18.08.2018

Pentagón sa nepoučil z predošlých vojen v Iraku, ktorý podozrievali z toho, že vyrába a vlastní chemické zbrane, teraz sa zamerali na Čínu a hoci nemajú dôkazy, tak používajú formulku: viac »

Ešteže aspoň novinári nezabudli na Jána Kuciaka

17.08.2018

21.8.2018 bude 6 mesiacov, čo zastrelili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/480775/ - 4 dni pred smutným polročným dátumom - denník PRAVDA zverejnil vyhlásenie viac »

stíhačky, Sýria

Americké sily z Iraku neodídu, 'dokým nestabilizujú' situáciu v krajine

19.08.2018 22:02

USA ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny, uviedol hovorca medzinárodnej koalície.

zrútenie most USA Miami

840. Toľko mostov sa môže zrútiť vo Francúzsku v najbližších rokoch, ukázal audit

19.08.2018 20:14

Audit zadaný francúzskou vládou ukázal, že približne 840 mostov na území tejto krajiny je vážne poškodených a v najbližších rokoch hrozí ich zrútenie.

pocasie, teplo, mesto

Slovensko čakajú ďalšie horúce dni, meteorológovia vydali výstrahy

19.08.2018 19:48

Horúčavy potrápia Slovensko aj budúci týždeň.

Irán očami cyklocestovateľa, Oliver a Janka - cycle2inspire

Je to snaha o prevrat a neuspeje, komentuje Teherán americkú 'akčnú skupinu'

19.08.2018 19:08

Akčná skupina, ktorú vytvorila vláda USA na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v iránsky minister zahraničných vecí.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 639
Celková čítanosť: 1367114x
Priemerná čítanosť článkov: 2139x

Autor blogu

Odkazy