Založ si blog

Austrálsky vedec (†104) podstúpil asistovanú samovraždu

Iba ľudia, ktorí videli – v mukách – zomierať svojich rodinných príslušníkov – dokážu pochopiť rozhodnutie tohto staručkého vedca.

Zomrel 10. Mája o 12:30 vo švajčiarskom meste Bazilej pri asistovanej samovražde. Pri plnom psychickom zdraví si sám vpravil do žily smrtiaci liek Nembutal. Svojím rozhodnutím chcel prispieť k zmene názoru na eutanáziu – v Austrálii je asistovaná samovražda nezákonná. (Jeho posledné slová pred smrťou boli: „Na čo čakáme?“)

Dopoludnie prežil v záhradách bazilejskej univerzity. Už skôr povedal, že žiadny z jeho blízkych sa nepokúšal odradiť ho od rozhodnutia – ukončiť dobrovoľne svoj život. Prehlásil: „Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch.“ – zároveň vyjadril nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti.

„Na Slovensku a v Česku sa eutanázia trestá ako vražda, asistovaná samovražda je trestná pre asistujúceho ako účasť na samovražde.“

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1708937/podstupil-asistovanu-samovrazdu

Dvakrát som mal tú „česť“ – byť osobne pri lôžku zomierajúceho pacienta na – hádam – najzákernejšiu chorobu, akú dnes ľudstvo zažíva – rakovina.

Prvý prípad: bolo to v roku 2000 – môj švagor – zhodou okolnosti niekoľko rokov pracoval v jáchymovských uránových baniach – také muky, aké on vyše 6 mesiacov prežíval, tak také neprajem ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi – hoci aspoň zatiaľ žiadneho nepoznám.

O sedem rokov neskôr som iba 2 dni – pred jeho posledným vydýchnutím – navštívil môjho najlepšieho kamaráta a zároveň priateľa na smrteľnom lôžku jeho vlastného bytu. Podobne ako môj švagor – aj on niekoľko mesiacov prežíval obrovské muky. Bola to doslova „krížová cesta“. Hovoril som s nim pomerne krátko, už ani nevládal rozprávať, ale pamätám si ako keby to bolo dnes, čo mi povedal: „Laco, ak by bola u nás možnosť eutanázie, tak neváham ani minútu.“ Celý svoj život – až do odchodu na zaslúžili dôchodok – pracoval vo VSŽ neskôr U.S.Steel na najhnusnejšej prevádzke závodu Koksovňa ako údržbár – podľa regionálneho hygienika všetky práce na koksovni sú rizikové, pretože sa tu zamestnanci vystavujú vplyvu rakovinotvorných látok. (O karcinogénoch, ktoré tam rozkladajú ľudí zaživa, sa už hádam nemusím ani viac zmieňovať.)

P.S.

Ak by u nás bola povolená eutanázia, tak rušňovodiči by nemuseli navštevovať cvokárov…

Ekonomike sa darí, stíhačky si zaslúžime

13.12.2018

Miliardový nákup v armáde je spečatený. A teraz už len čo najskôr, aby nám ich Amici dodali, aby tí, čo tu zmluvu podpísali mohli na ne nasadnúť a odletieť na nich čo najskôr do Ameriky viac »

Porošenko tlačí Ukrajinu do vojny!

12.12.2018

Rozmýšľam, aké korene živia Porošenka, že chce definitívne skoncovať s ukrajinsko-ruskov koloniálnou minulosťou a zmeniť orientáciu na Európu? [caption id="attachment_3501" align="alignleft" viac »

Poslanci NR SR si mali navýšiť ešte väčšie platy

12.12.2018

Moderátora Rozborila vytočilo, že tisícové zvyšovanie platov je ťažký cynizmus! Kladiem si otázku, sú tí naši poslanci skutočne takí sprostí, že toto ich zvýšenie platov nie je po vôli viac »

koľajnice, železnica, trať

Tri železničné trate budú od roku 2019 liberalizované

13.12.2018 11:20

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) je podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej prvým ministrom v histórii Slovenska, ktorý urobí skutočné súťaže na železničné trate.

väzenie

Čína potvrdila, že zadržiava dvoch Kanaďanov

13.12.2018 11:16

Podľa mnohých názorov je zadržanie Kanaďanov odvetou Číny za zatknutie finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei.

butinová

Ruska obvinená v USA zo špionáže sa chce priznať k porušeniu zákonov

13.12.2018 10:58

Marija Butinová začala spolupracovať s vyšetrovateľmi.

francúzsko, žlté vesty, protest

Francúzska vláda nezakáže sobotňajší protest 'žltých viest'

13.12.2018 10:32

Vláda sa však domnieva, že vyjsť v sobotu opäť do ulíc by 'nebolo rozumné'.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 698
Celková čítanosť: 1614177x
Priemerná čítanosť článkov: 2313x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy