Založ si blog

Austrálsky vedec (†104) podstúpil asistovanú samovraždu

Iba ľudia, ktorí videli – v mukách – zomierať svojich rodinných príslušníkov – dokážu pochopiť rozhodnutie tohto staručkého vedca.

Zomrel 10. Mája o 12:30 vo švajčiarskom meste Bazilej pri asistovanej samovražde. Pri plnom psychickom zdraví si sám vpravil do žily smrtiaci liek Nembutal. Svojím rozhodnutím chcel prispieť k zmene názoru na eutanáziu – v Austrálii je asistovaná samovražda nezákonná. (Jeho posledné slová pred smrťou boli: „Na čo čakáme?“)

Dopoludnie prežil v záhradách bazilejskej univerzity. Už skôr povedal, že žiadny z jeho blízkych sa nepokúšal odradiť ho od rozhodnutia – ukončiť dobrovoľne svoj život. Prehlásil: „Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch.“ – zároveň vyjadril nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti.

„Na Slovensku a v Česku sa eutanázia trestá ako vražda, asistovaná samovražda je trestná pre asistujúceho ako účasť na samovražde.“

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1708937/podstupil-asistovanu-samovrazdu

Dvakrát som mal tú „česť“ – byť osobne pri lôžku zomierajúceho pacienta na – hádam – najzákernejšiu chorobu, akú dnes ľudstvo zažíva – rakovina.

Prvý prípad: bolo to v roku 2000 – môj švagor – zhodou okolnosti niekoľko rokov pracoval v jáchymovských uránových baniach – také muky, aké on vyše 6 mesiacov prežíval, tak také neprajem ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi – hoci aspoň zatiaľ žiadneho nepoznám.

O sedem rokov neskôr som iba 2 dni – pred jeho posledným vydýchnutím – navštívil môjho najlepšieho kamaráta a zároveň priateľa na smrteľnom lôžku jeho vlastného bytu. Podobne ako môj švagor – aj on niekoľko mesiacov prežíval obrovské muky. Bola to doslova „krížová cesta“. Hovoril som s nim pomerne krátko, už ani nevládal rozprávať, ale pamätám si ako keby to bolo dnes, čo mi povedal: „Laco, ak by bola u nás možnosť eutanázie, tak neváham ani minútu.“ Celý svoj život – až do odchodu na zaslúžili dôchodok – pracoval vo VSŽ neskôr U.S.Steel na najhnusnejšej prevádzke závodu Koksovňa ako údržbár – podľa regionálneho hygienika všetky práce na koksovni sú rizikové, pretože sa tu zamestnanci vystavujú vplyvu rakovinotvorných látok. (O karcinogénoch, ktoré tam rozkladajú ľudí zaživa, sa už hádam nemusím ani viac zmieňovať.)

P.S.

Ak by u nás bola povolená eutanázia, tak rušňovodiči by nemuseli navštevovať cvokárov…

Minister spravodlivosti potvrdil zmiznutie spisu

23.10.2018

Tak, ako takmer v každom prípade, ani v tomto nie je žiadna výnimka - verejnosti sa jednoducho dalo na známosť, že: „Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, keďže súd veľmi nekomunikuje, informoval viac »

Študuje Sulík herectvo? !

22.10.2018

Reláciu o 5 minút 12 už nepozerám minim. 3 roky - herecké výkony, aké v nej podávajú niektorí naši politici, tak toto nedokážu zahrať - tak perfektne - ani niektorí herci. Tie ich hádky viac »

Nenásytný Vatikán

21.10.2018

Čitatelia, ktorí čítajú moje blogy, vedia o mne, že vyčítam RKC celibát a vedia aj to ako neznášam farizejstvo a pretvárky..., zatiaľ som v Ríme nebol a do Vatikánu by som nešiel aj keby viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Poslanci nezmenili spôsob voľby ústavných sudcov

23.10.2018 23:29, aktualizované: 24.10.2018 00:19

Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. Parlament napokon neschválil novelu ústavy, ktorá mala zmeniť spôsob ich voľby.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 668
Celková čítanosť: 1507496x
Priemerná čítanosť článkov: 2257x

Autor blogu

Odkazy