Založ si blog

Austrálsky vedec (†104) podstúpil asistovanú samovraždu

Iba ľudia, ktorí videli – v mukách – zomierať svojich rodinných príslušníkov – dokážu pochopiť rozhodnutie tohto staručkého vedca.

Zomrel 10. Mája o 12:30 vo švajčiarskom meste Bazilej pri asistovanej samovražde. Pri plnom psychickom zdraví si sám vpravil do žily smrtiaci liek Nembutal. Svojím rozhodnutím chcel prispieť k zmene názoru na eutanáziu – v Austrálii je asistovaná samovražda nezákonná. (Jeho posledné slová pred smrťou boli: „Na čo čakáme?“)

Dopoludnie prežil v záhradách bazilejskej univerzity. Už skôr povedal, že žiadny z jeho blízkych sa nepokúšal odradiť ho od rozhodnutia – ukončiť dobrovoľne svoj život. Prehlásil: „Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch.“ – zároveň vyjadril nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti.

„Na Slovensku a v Česku sa eutanázia trestá ako vražda, asistovaná samovražda je trestná pre asistujúceho ako účasť na samovražde.“

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1708937/podstupil-asistovanu-samovrazdu

Dvakrát som mal tú „česť“ – byť osobne pri lôžku zomierajúceho pacienta na – hádam – najzákernejšiu chorobu, akú dnes ľudstvo zažíva – rakovina.

Prvý prípad: bolo to v roku 2000 – môj švagor – zhodou okolnosti niekoľko rokov pracoval v jáchymovských uránových baniach – také muky, aké on vyše 6 mesiacov prežíval, tak také neprajem ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi – hoci aspoň zatiaľ žiadneho nepoznám.

O sedem rokov neskôr som iba 2 dni – pred jeho posledným vydýchnutím – navštívil môjho najlepšieho kamaráta a zároveň priateľa na smrteľnom lôžku jeho vlastného bytu. Podobne ako môj švagor – aj on niekoľko mesiacov prežíval obrovské muky. Bola to doslova „krížová cesta“. Hovoril som s nim pomerne krátko, už ani nevládal rozprávať, ale pamätám si ako keby to bolo dnes, čo mi povedal: „Laco, ak by bola u nás možnosť eutanázie, tak neváham ani minútu.“ Celý svoj život – až do odchodu na zaslúžili dôchodok – pracoval vo VSŽ neskôr U.S.Steel na najhnusnejšej prevádzke závodu Koksovňa ako údržbár – podľa regionálneho hygienika všetky práce na koksovni sú rizikové, pretože sa tu zamestnanci vystavujú vplyvu rakovinotvorných látok. (O karcinogénoch, ktoré tam rozkladajú ľudí zaživa, sa už hádam nemusím ani viac zmieňovať.)

P.S.

Ak by u nás bola povolená eutanázia, tak rušňovodiči by nemuseli navštevovať cvokárov…

21. August – okupačný šesťdesiatýôsmy

19.08.2018

Dá sa povedať, že som bol jedným z prvých ľudí, ktorí sme zostali v nemom úžase a nechápali sme čo sa deje, keď popri nás už od skorého rána tiahli dlhé kolóny sovietskych tankov, obrnených viac »

Ak nepriateľa nemáme, tak si ho vytvoríme

18.08.2018

Pentagón sa nepoučil z predošlých vojen v Iraku, ktorý podozrievali z toho, že vyrába a vlastní chemické zbrane, teraz sa zamerali na Čínu a hoci nemajú dôkazy, tak používajú formulku: viac »

Ešteže aspoň novinári nezabudli na Jána Kuciaka

17.08.2018

21.8.2018 bude 6 mesiacov, čo zastrelili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/480775/ - 4 dni pred smutným polročným dátumom - denník PRAVDA zverejnil vyhlásenie viac »

stíhačky, Sýria

Americké sily z Iraku neodídu, 'dokým nestabilizujú' situáciu v krajine

19.08.2018 22:02

USA ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny, uviedol hovorca medzinárodnej koalície.

zrútenie most USA Miami

840. Toľko mostov sa môže zrútiť vo Francúzsku v najbližších rokoch, ukázal audit

19.08.2018 20:14

Audit zadaný francúzskou vládou ukázal, že približne 840 mostov na území tejto krajiny je vážne poškodených a v najbližších rokoch hrozí ich zrútenie.

pocasie, teplo, mesto

Slovensko čakajú ďalšie horúce dni, meteorológovia vydali výstrahy

19.08.2018 19:48

Horúčavy potrápia Slovensko aj budúci týždeň.

Irán očami cyklocestovateľa, Oliver a Janka - cycle2inspire

Je to snaha o prevrat a neuspeje, komentuje Teherán americkú 'akčnú skupinu'

19.08.2018 19:08

Akčná skupina, ktorú vytvorila vláda USA na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v iránsky minister zahraničných vecí.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 639
Celková čítanosť: 1367134x
Priemerná čítanosť článkov: 2139x

Autor blogu

Odkazy