Založ si blog

Hnus, a haldy odpadu pri veľkom upratovaní na Luniku IX.

Už pred 5timi rokmi som 19. apríla 2013 napísal blog ako nás Slovákov vnímajú v zahraničí a všetkých nás porovnávajú s Lunikom IX. – Práve toho som sa po celý čas najviac obával. Kompetentných ľudí som dlhé roky upozorňoval, že k tomu raz dôjde! Zdroj: http://kormidlo.blog.pravda.sk/2013/04/19/toto-vas-vytoci-v-zahranici-ukazuju-lunik-ix-ako-obraz-slovenska/ Zahraničné média prirovnali Lunik IX k slumom veľkomiest. „Lunik IX sa vďaka odpadkom a otrasným podmienkam, v akých ľudia na košickom sídlisku žijú, ocitol na zozname najhorších miest pre život.“ Autori na stránke memolition.com uviedli, že ide o „miesto vo svete, kde nikto nechce žiť, ale niektorí musia“ a vďaka fotografiám na tejto stránke si tak nezainteresovaný návštevník stránky môže ľahko urobiť nie veľmi pozitívny obraz o našej krajine…

Situácia na ktorú som v blogu upozorňoval sa na Luniku IX žiaľbohu každoročne opakuje už od roku 1990 🙁

Minulý týždeň začalo veľké jarné upratovanie  aj na Luníku IX v Košiciach. Kopy odpadu sa vŕšili najmä pri tzv. domoch kukuriciach na Podjavorinskej ulici, ale odpad likvidovali aj v ďalších lokalitách sídliska.

Čistenie a upratovanie robila spoločnosť Kosit s ťažkými mechanizmami a zaplatí to mesto. „V súlade so zákonom o odpadoch bolo v roku 2017 Okresnému úradu Košice, odbor starostlivosti o životné prostredie oznámené, že v danej lokalite je nezákonne umiestený odpad. Okresný úrad Košice zaviazal rozhodnutím z januára 2018 mesto Košice, aby v lehote do 30. júna 2018 zabezpečilo jeho zhodnotenie resp. zneškodnenie. Zatiaľ je predpoklad výšky finančných prostriedkov, ktoré bude potrebné na tento účel vynaložiť, do 40 000 eur,“ informovala hovorkyňa mesta.

V roku 2016 bolo mesto Košice „žiadateľom o poskytnutie podpory formou dotácie z Environmentálneho fondu na riešenie území s nezákonne uloženým odpadom, avšak v tomto prípade bolo zaradené do zoznamu nepodporených žiadostí.“

Starosta Lunika IX Marcel Šaňa sa vyjadril, že „okolie budú monitorovať kamerovým systémom, ktorý na sídlisko namontujú ihneď po odvoze smetí. Na neporiadnych obyvateľov budú prísni a budú im dávať aj finančné pokuty.“ Zdroj: http://www.topky.sk/cl/10/1710235/FOTO-Hnusu -na-Luniku-IX  – Pri tejto príležitosti mi nedá spýtať sa: Prečo sa to nedalo zariadiť oveľa skôr? (Napr. už aspoň pred 10 rokmi?)

V uplynulých dňoch sa skrášľovalo prostredie aj vo viacerých mestských častiach. Za účasti 13tich dobrovoľníkov sa vyzbieralo 15 metrov kubických odpadu – očista okolia sa uskutočnila na Viedenskej a Helsinskej ulici v Košiciach, „kde sa pravidelne vytvárajú nelegálne skládky komunálneho odpadu – predovšetkým od vyberačov kontajnerov.“ Zdroj: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20825338/kosicke-na-jar-upratuju  

Milí čitatelia, zdá sa vám, že takýto prístup k nelegálnym skládkam je normálny?! Z princípu som sa na takom upratovaní nezúčastnil – dokonca sa ani zúčastňovať nebudem!
Vysvetlím prečo: Rodičia ma od útleho detstva vychovávali tak, že som si nielenže nedovolil
len tak ledabolo odhodiť – či už nejaký papierik od cukríka, žuvačky a pod. – práve tam, kde som tie veci rozbalil… A toto mám v mozgu doslova zakódované. No zároveň ma takmer do nepríčetnosti vytáča, ak mnohých vidím robiť pravý opak – a tu už nehovorím iba o drobnom odpade, ale o komunálnom stavebnom odpade, ktorým sa zbytočne vytvárajú nelegálne skládky odpadu – a k tomu všetkému sa s tým takmer nič nerobí – možno na nejaké malé výnimky, keď mestskí policajti takýmto nespratníkom „naparia“ pokutu. (Tie úvodzovky pri slove naparia som dal zámerne, lebo také pokuty, aké sa za tieto priestupky dávajú,  sú úplne smiešne). Porovnám to napr. tým, že ak by bola pokuta dajme tomu 1 000 eur – tak takí ľudia by si už poriadne rozmysleli, či im to stojí zato robiť takýto neporiadok ?!

Takže – ako som už uviedol: z princípu na také upratovanie nechodím a ani chodiť nikdy nebudem! Policajti v tejto oblasti by mali byť oveľa aktívnejší! A okrem pokút by sa ešte mali vystavovať fotografie týchto nespratníkov na verejných priestranstvách! A raz za čas – dajme tomu 2 alebo 3 mesiace by mali úrady týchto ľudí písomne vyzývať, že sa musia zúčastňovať na takýchto brigádach! Lebo v opačnom prípade ich pokuta takisto neminie – a tá by mohla byť tiež poriadne vysoká.

P.S.

K mojim posledným článkom – zhruba šiestim – mi jeden diskutujúci pán nikdy nezabudol napísať príspevok: „A fotečky nebudú?“ (Totiž v niektorých článkoch som umiestnil zopár fotografii, keď som bol v tých dňoch na svojej obľúbenej cyklotúre…

Dnes popoludní som sa takisto vybral bicyklom na Jahodnú a aby som tohto pána nesklamal, tak tu do tohto článku vložím zopár fotografii z mojej dnešnej cyklotúri.

Tento milý manželský pár som stretol v blízkosti Bankova, vybrali sa na krátku pešiu túru na Kamenný vrch, oslovil som ich, že dnešné počasie je ideálne pre cyklotúru..., odpovedali mi, že toto majú naplánované na zajtra...

Tento milý manželský pár som stretol v blízkosti Bankova, vybrali sa na krátku pešiu túru na Kamenný vrch, oslovil som ich, že dnešné počasie je ideálne pre cyklotúru…, odpovedali mi, že toto majú naplánované na zajtra…

V čase, keď som išiel po červenej turistickej značke z Bankova na Jahodnú, tak už z diaľky sa ozýval rachot motorových vozidiel, hneď som si spomenul, že v takomto období bývajú: Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, tak som si tam spravil zopár záberov...

V čase, keď som išiel po červenej turistickej značke z Bankova na Jahodnú, tak už z diaľky sa ozýval rachot motorových vozidiel, hneď som si spomenul, že v takomto období bývajú: Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, tak som si tam spravil zopár záberov…

Tento pán sa práve chystal odletieť domov do českej republiky na košteti. :-)

Tento pán sa práve chystal odletieť domov do českej republiky na košteti. 🙂

Táto mladá pani so svojou dcérkou boli na Jahodnej so sojim tatíkom a čas si krátili stavaním "hradov" na pieskovisku, kým ich tatik sa venoval servisu áut ako motorový mechanik.

Táto mladá pani so svojou dcérkou boli na Jahodnej so svojim tatíkom a čas si krátili stavaním „hradov“ na pieskovisku, kým ich tatik sa venoval servisu áut ako motorový mechanik.

Prestávka k občerstveniu pod prístreškom zhruba 1 kilometer za Jahodnou smerom k Bankovú ...

Prestávka k občerstveniu pod prístreškom zhruba 1 kilometer za Jahodnou smerom k Bankovú …

 

21. August – okupačný šesťdesiatýôsmy

19.08.2018

Dá sa povedať, že som bol jedným z prvých ľudí, ktorí sme zostali v nemom úžase a nechápali sme čo sa deje, keď popri nás už od skorého rána tiahli dlhé kolóny sovietskych tankov, obrnených viac »

Ak nepriateľa nemáme, tak si ho vytvoríme

18.08.2018

Pentagón sa nepoučil z predošlých vojen v Iraku, ktorý podozrievali z toho, že vyrába a vlastní chemické zbrane, teraz sa zamerali na Čínu a hoci nemajú dôkazy, tak používajú formulku: viac »

Ešteže aspoň novinári nezabudli na Jána Kuciaka

17.08.2018

21.8.2018 bude 6 mesiacov, čo zastrelili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/480775/ - 4 dni pred smutným polročným dátumom - denník PRAVDA zverejnil vyhlásenie viac »

stíhačky, Sýria

Americké sily z Iraku neodídu, 'dokým nestabilizujú' situáciu v krajine

19.08.2018 22:02

USA ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny, uviedol hovorca medzinárodnej koalície.

zrútenie most USA Miami

840. Toľko mostov sa môže zrútiť vo Francúzsku v najbližších rokoch, ukázal audit

19.08.2018 20:14

Audit zadaný francúzskou vládou ukázal, že približne 840 mostov na území tejto krajiny je vážne poškodených a v najbližších rokoch hrozí ich zrútenie.

pocasie, teplo, mesto

Slovensko čakajú ďalšie horúce dni, meteorológovia vydali výstrahy

19.08.2018 19:48

Horúčavy potrápia Slovensko aj budúci týždeň.

Irán očami cyklocestovateľa, Oliver a Janka - cycle2inspire

Je to snaha o prevrat a neuspeje, komentuje Teherán americkú 'akčnú skupinu'

19.08.2018 19:08

Akčná skupina, ktorú vytvorila vláda USA na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v iránsky minister zahraničných vecí.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 639
Celková čítanosť: 1367131x
Priemerná čítanosť článkov: 2139x

Autor blogu

Odkazy