Založ si blog

Vytvorili sa nové miestne občianske poriadkové služby (MOPS)

Vážení čitatelia, predkladám vám dôkaz o tom, čo spraví nadpis článku, ak by som tu dal nadpis napr.: Komu prospeli rómske hliadky?! – Tak ručím zato, že by som tu teraz o 7:05 hod. nemal sledovanosť len 323 čitateľov, ale už by tu bolo min. 1 323 kliknutí. :-((((

Takže predpokladám, že to, čo bolo schválené, tak sa aj ujalo v praxi: „V rámci 148 schválených ŽoNFP sa vytvorí 830 pracovných miest pre členov MOPS. Členovia MOPS budú spolupracovať s príslušníkmi integrovaného záchranného systému na území so zvýšenou prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Budú spolupracovať vo viacerých problémových oblastiach a najmä pri konfliktných situáciách v rámci rómskej komunity.“ – Je už aj praktický realizované.

Zdroj: https://minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=spustame-miestne-obcianske-poriadkove-sluzby

Avšak realita je taká, že ani tých vyše 19 miliónov eur, ktoré ministerstvo vnútra SR vydalo 148 obciam Rozhodnutia o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok (ŽoNFP) – zo zdrojov EÚ a ŠR-(štátny rozpočet) nezabránilo zvýšenej kriminalite poniektorých občanov rómskeho etnika. Jediná vec, ktorá by sa snáď dala kladne hodnotiť, je tá, že poklesla nezamestnanosť lebo sa vytvorilo 830 pracovných miest pre členov MOPS. (Čím poklesla celková nezamestnanosť, percentá neuvádzam, lebo v danej chvíli je to nepodstatné…)

Samozrejme kvitujem rozhodnutie vládnych politikov, že sa snažia obmedziť stúpajúcu rómsku kriminalitu v slovenských osadách, no trápi ma (dúfam, že nie len mňa) otázka: Aký prínos z toho má celá spoločnosť – lebo majorita mi tu akosi chýba?! (Neviem o tom, žeby sa niektorý z politikov pýtal občanov majority, čo si o tých rómskych hliadkach myslia oni a či aspoň nejaké percento z nich súhlasili s tým aby sa na takýto projekt uvoľnilo niekoľko miliónov eur zo štátneho rozpočtu?!)

Pomerne dosť často nám (úplatné médiá) ukazujú rozhovory resp. krátke televízne šoty (hlavne v televíznych novinách, kedy je najvyššia sledovanosť) s niektorými rómskymi občanmi priamo v ich osadách ako im kladú otázku typu: Ste spokojní s hliadkami a ich prácou? – Ich odpovede sú takmer navlas rovnaké: Áno, odkedy máme tie hliadky vytvorené z našich ľudí, tak osadníci majú pred nimi rešpekt a je podstatne menej roztržiek medzi jednotlivcami. – Veru, počúva sa to pekne, dokonca poniektorí občania majority to vnímajú tak dojemne, že v danej chvíli by boli schopní rozbehnúť nejakú národnú zbierku pre tých ľudí, tak strašne ich ľutujú, že musia žiť v takých neľudských podmienkach. Ale je tu aj druhá strana mince, a na tú sa už politici neradí pozerajú , lebo v médiách sa dozvedáme aj o prípadoch, keď práve občania rómskeho etnika páchajú trestnú činnosť, tým, že v niektorých obciach, prípadne mestách násilím vnikajú do štátnych objektov, rozbíjajú tam okná a dvere aby si z tých objektov mohli poodnášať veci, ktoré im prinesú nejaký hoc aj malý peňažný obnos. (Už ani nehovorím o hroznom neporiadku, ktorý tam po sebe zanechali, že to, čo tam spustošili malo oveľa vyššiu hodnotu, ako predmety, ktoré odcudzili.) Tu už skutočne začínam pochybovať o tom, či to má význam vyhadzovať toľké milióny na tie ich rómske hliadky, keď napriek tomu, že ich majú, tak tá rómska kriminalita tam prosperuje naďalej tak, ako keby tam tie hliadky vôbec nemali.

Namatkovo uvádzam dva prípady, ktoré sa len nedávno udiali: Kukláči zasahovali v osade v Jarovniciach – „Polícia mala podozrenie na vlamačov do úradov a škôl v okolí.“

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/20691885/kuklaci-zasahovali-v-osade-v-jarovniciach.html#ixzz4xr3yg6FQ

Foto: (Zdroj: KR PZ Prešov)

Foto: (Zdroj: KR PZ Prešov)

„Po zuby ozbrojení policajti hľadali páchateľov, podľa informácii TV Markíza odviedli tri osoby. Policajti prišli na asi dvadsiatich autách a zakrátko mali celé okolie pod kontrolou. Nechýbali kriminalisti ani psovodi. Páskami ohraničili viacero oblastí, jednu z chatrčí prehľadávali niekoľko hodín.“

  1. okt 2017 „ČIERNE NAD TOPĽOU. Počas uplynulého víkendu sa zatiaľ neznámy páchateľ vlámal do troch budov v obci Čierne nad Topľou vo Vranovskom okrese. Zlodej sa zameral na materskú školu, základnú školu a obecný úrad, informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. Po vylomení vchodových dverí sa zlodej dostal do materskej školy, odkiaľ z kancelárie vedúcej školskej jedálne odcudzil 150 eur, z triedy notebook a z kuchyne 4 balenia údeného syra a 2 kg mrazených kuracích pŕs. Následne sa cez vchodové dvere vlámal do základnej školy, kde z tried odcudzil dva notebooky,” upresnil Džobanik. Nakoniec sa zlodej vlámal do budovy obecného úradu, odkiaľ z kancelárie ukradol 15 eur. Miestnemu obecnému úradu vznikla krádežou škoda 1 967 eur a poškodením 5 250 eur.“

„Polícia sa momentálne nevyjadruje“…

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/20679648/v-ciernom-nad-toplou-sa-vlamali-do-skolky-skoly-aj-do-obecneho-uradu.html

Zdroj: Vlámačky do budov v obci Čierne nad Topľou (3 fotografie)  No patrí sa pripomenúť si, že tohtoročné októbrové vytvorenie nových miestnych občianskych poriadkových služieb (s vyše 19 miliónmi eur) nebolo jediné. Jeden podobný projekt (s 10 miliónmi eur) bol schválený ešte v apríly tohto roku. Ale je potrebné sa spýtať: Skutočne tento projekt: http://archiv.podvihorlatskenoviny.sk/wp-content/uploads/10_2017.pdf  (projekt rómskych občianskych hliadok v marginalizovaných komunitách) skutočne priniesol to, čo sa nám média takmer denne snažia predkladať?!

Nebolo tých desať miliónov eur z Európskych investičných a štrukturálnych fondov, (ktoré schválilo Ministerstvo vnútra) – ľudovo povedané – iba vyhodením z okna na ulicu?! „Objektívne média“ sa nám takmer denne snažia priblížiť atmosféru spolunažívania týchto hliadok s miestnymi občanmi.  Ako im to tam (v niektorých rómskych osadách) všetko funguje a že medzi nimi takmer nie sú žiadne spory – resp. hádky, že všetci sú spokojní a panuje medzi nimi priam idylická atmosféra.

 

Foto: (Zdroj: KR PZ Prešov)

Foto: (Zdroj: KR PZ Prešov)

Záverom by som tieto aktivity ministerstva vnútra – v spomenutej oblasti zhodnotil zhruba takto: Pri zdražovaní, aké nás všetkých v poslednom období postihlo (niet najmenších pochyb o tom, že najviac to postihlo práve tých ľudí v osadách a rómskych komunitách, rodinné prídavky a podpory v nezamestnanosti sú už nedostatočné. V žiadnom prípade netreba zabúdať, že u mnohých z nich je potrebné mať na pamäti jednu zásadnú vec, tou sú výdaje na čučo, cigarety, toluén a hlavne na hazardné hry, takže skutočne sa niet čomu čudovať, že poniektorí z nich, hlavne mladiství sa priam strmhlav vrhajú do protizákonných činnosti, a ako vidieť ani si z toho nerobia príliš veľké starosti, lebo sú si veľmi dobre vedomí toho, že ako mladiství nemôžu byť za takúto trestnú činnosť súdne stíhaní…

PS

Takže myslím si, že je na mieste, aby sa politici vážne zamysleli nad tým, či nie je potrebné znížiť vekovú hranicu v trestnej oblasti, ale zároveň schváliť prísnejšie opatrenia pre rodičov maloletých, (pre takých rodičov, ktorí svoje maloleté deti nechávajú bez dozoru), aby také opatrenie odrádzalo ďalších ľudí, aby poriadne zvážili, či im takáto protizákonná činnosť stojí zato, aby išli do väzenia, prípadne, aby museli zaplatiť vysokú trestnú sadzbu za skutky, ktoré napáchali ich bezprizorné deti. (Hlavne, aby platil zákon pre všetkých rovnako, aby sa na niektorých občanov nevzťahovali výnimky takého charakteru, že títo ľudia to majú jednoducho v génoch, že oni proste takto žijú stáročia, a že oni to jednoducho majú v krvi…)

Aj takto si ničíme národné parky

16.11.2017

Neznalému človeku, ktorý nepozná našu krajinu (resp. vie o nej veľmi málo), ktorý by sa rozhodol ju navštíviť, tak možno na prvý pohľad nadobudne presvedčenie, že na Slovensku počet lesov viac »

33 výpovedi môžu položiť Jaslovské Bohunice!

15.11.2017

Nespokojní odborníci v jadrovej elektrárni V2 v Jaslovských Bohuniciach dali koncom októbra výpovede. Slovenské elektrárne (SE) totiž nevypočuli ich požiadavku na 30-percentné zvýšenie platov. viac »

Šmýka sa, a pribúdajú dopravné nehody

14.11.2017

Meteorológovia nás často upozorňujú na ochladenie, možné sneženie a riziká na cestách. A na jazdu v tomto období už vplývajú aj zimné pneumatiky, ale viacerí vodiči, (kým nie je sneh), viac »

gabriel

Saudská Arábia stiahla svojho veľvyslanca z Nemecka

18.11.2017 21:01

Rezort diplomacie tiež uviedol, že nemecký veľvyslanec v Rijáde obdrží protestnú nótu.

volkswagen, emisie, pokuta, USA

Volkswagen chce byť svetovou jednotkou v elektrickej mobilite

18.11.2017 21:00

Najväčšia európska automobilka Volkswagen investuje do konca roka 2022 do elektromobilov a služieb novej mobility 34 miliárd eur.

Beata Szydlová

Kyjev si predvolal poľského veľvyslanca, spor medzi susedmi graduje

18.11.2017 20:47

Medzi oboma už dlhšiu dobu susednými krajinami stúpa napätie kvôli vzájomným historickým krivdám.

krym, ukrajina, vojaci

Čečenca, hľadaného pre vraždu novinára v Moskve, zatkli na Ukrajine

18.11.2017 17:26

Podozrivý Čečenec podľa SBU utiekol z Ruska a stal sa členom zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov na Ukrajine.

kormidlo

Mojim životným krédom je spravodlivosť a tou sa snažím riadiť. Ale v poslednej dobe svojou otvorenosťou už začínam liezť na nervy poniektorým ľuďom, takže asi sa im nepáči moja fotografia - asi budem musieť navštíviť plastického chirurga, aby som sa im zapáčil. :-D

Štatistiky blogu

Počet článkov: 506
Celková čítanosť: 1037409x
Priemerná čítanosť článkov: 2050x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy